Jak zaprojektować szafę wnękową
Czasy, kiedy w sklepach były dostępne tylko meble systemowe w kilku kolorach już dawno minęły. Obecnie każdy ceni sobie indywidualność oraz użyteczność. Teraz to mebel ma się dopasować do naszych potrzeb a nie nasze potrzeby do dostępnych mebli. Meble stają się wizytówką naszego domu, określają nasz styl oraz indywidualność. Szafy klasyczne zamieniamy na szafy wnękowe oraz szafy z drzwiami przesuwnymi, które nie tylko oddzielają sypialnię od garderoby, ale również stają się ozdobą pomieszczenia.
Zatem jak zaprojektować szafę wnękową ? Przy własnoręcznym projektowaniu zabudowy wnęki, czy szafy przesuwnej wolno stojącej należy pamiętać o kilku ważnych sprawach:
1. Głębokość wnęki
Już na etapie projektowania mieszkania należy zadbać o to, aby wnęka miała min 60cm. Najlepiej 65cm jest to optymalna głębokość dla szafy z drążkami zamontowanymi na stałe. Jeśli natomiast wnęka jest płytsza można zastosować wieszaki poprzeczne, dla których głębokość szafy nie jest ograniczeniem.
Z głębokością szafy przesuwnej nie należy również przesadzać, jeśli szafa jest wolno stojąca i żadna wnęka nas nie ogranicza, wówczas optymalna głębokość to 65cm do 80cm. Powyżej 80cm szafa staje się mało funkcjonalna w szczególności górne i dolne półki są trudno dostępne.
2. Minimalne wysokości na ubrania wiszące
Odpowiadając na pytanie jak zaprojektować szafę wnękową należy uwzględnić nie tylko wysokość i zasięg rąk osób, które będą użytkownikami szafy. Ubrania wiszące krótkie (koszule, garnitury, bluzy itp.) wymagają od 100 do 110cm, na dłuższe ubrania (płaszcze, sukienki itp.) należy zarezerwować 150 do 170cm wysokości.
3. Szuflady i akcesoria
W przypadku szuflad wymiary szafy nie mają znaczenia, szufladę zawsze można dopasować do potrzeb danego użytkownika i do danej szafy, wysokość użytkowa szuflady uzależniona jest od przeznaczenia. Biżuterie, paski, krawaty i inne drobne rzeczy wygodniej przechowywać w niskiej szufladzie mającej kilka cm głębokości. Bieliznę, skarpetki, szaliki, czapki itp, najwygodniej przechowywać w szufladzie mającej kilkanaście cm głębokości. głębsze szuflady również często znajdują zastosowanie w szafach, które montujemy u naszych klientów. Można również zastosować różne kosze druciane, występują one w różnej szerokości i wysokości. Szuflady przeznaczone typowo na buty oraz wiele innych akcesoriów (wieszaki na krawaty, spodnie, spódnice). Tego typu akcesoria są stosunkowo tanie, niestety często jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia, warto więc dobrze przemyśleć, czego tak naprawdę będziemy potrzebowali.
4. Półki
Rozmieszczenie półek to indywidualna sprawa każdego użytkownika. Najlepiej zmierzyć obecnie posiadane półki w meblach i zdecydować o wysokości i oczekiwanej szerokości. Przeważnie półki przeznaczone na ubrania montuje się w odstępach od 27 do 33cm, ale nie jest to regułą. Odstępy między półkami na buty to 15 do 40cm. Część gospodarcza w szafie zawsze projektowana jest indywidualnie pod potrzeby danego klienta.
5. Walory użytkowe
Z założenia szafa nie ma służyć jedynie przechowywaniu ubrań, głównym walorem użytkowym jest możliwość przechowywania w niej przedmiotów o większych gabarytach. Co za tym idzie należy pomyśleć o pawlaczu w górnej części szafy oraz o części gospodarczej (miejsce na odkurzacz, deskę do prasowania, suszarkę itp.) W części gospodarczej warto znaleźć miejsce na akcesoria typu – uchwyt do żelazka czy uchwyt na rurę do odkurzacza.
6. Dodatkowe oświetlenie
Jeśli szafa stoi w przedpokoju gdzie często jest mało światła warto zastanowić się nad zamontowaniem w górnej płycie halogenów. Nie tylko oświetlą przestrzeń wokół szafy, ale również nadadzą szafie niepowtarzalnego wyglądu. W nowoczesnych szafach na wymiar oświetlenie halogenowe to przeszłość, obecnie montujemy tylko oświetlenie ledowe. Często montujemy dodatkowe oświetlenie we wnętrzu szafy, zapalające się automatycznie po rozsunięciu, czy otwarciu drzwi, doświetlające przestrzeń na ubrania wiszące. Tego typu oświetlenie nie zawsze wymaga zasilania 230V, można zastosować zestaw zasilany bateriami. Doświetlanie wszystkich półek tez jest możliwe, ale znacznie podnosi koszty szafy. Jest możliwość podświetlenia całej szerokości wnęki, wymaga to wysunięcia płyty pawlacza do przodu 6-8cm, jednak nie jest to idealne rozwiązanie i wymaga głębszej wnęki i tracimy nieco przestrzeni w szafie.
7. Drzwi do szafy
[hcolumns]
Optymalny projekt wnętrza ma ogromne znaczenie z punktu widzenia użyteczności. Jednak tym, co cieszy oko i nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat są drzwi przesuwne. To one dodają szafie charakteru, dopełniają i dekorują wnętrze.
Do wypełnienia drzwi stosuje się wiele materiałów od płyty meblowej przez lustro (srebrne, grafitowe, brązowe) po szkło lakierowane lacobel i rattan. Możliwość łączenia tych wszystkich materiałów powoduje, że drzwi przesuwne stają się ozdobą naszego domu. Jasne pastelowe barwy tworzą ciepły klimat sypialni, kolory intensywne podkreślają nowoczesny styl mieszkania.
Na rynku jest wiele systemów drzwi przesuwnych, wszystkie wyglądają niby tak samo, ale diabeł tkwi w szczegółach. W szafach można stosować standardowo otwierane drzwi jednak są mało funkcjonalne, ponieważ zajmują sporo miejsca, dodatkowo nie wszędzie można je stosować, zabudowa skośna ogranicza możliwości. Na rynku dostępny jest również system drzwi łamanych, potrzebuje on mniej miejsca aniżeli standardowe drzwi.
[/hcolumns]