Oświetlenie w szafie wnękowej
Szukasz odpowiedzi jak doświetlić wnętrze szafy? Postaramy Ci podać kilka najprostszych rozwiązań. Które z powodzeniem można zastosować w każdej szafie.
Pasek ledowy przyklejony na przepuszczony pawlacz w szafie. Jest to chyba najprostszy sposób na oświetlenie w szafie wnękowej . Kiedy mamy możliwość zbudowania głębszej szafy z powodzeniem możemy zastosować to rozwiązanie. Wystarczy zaprojektować pawlacz który będzie wystawał poza obrys półek poniżej i na pawlaczu zamontować pasek ledowy.
Pasek ledowy możemy zamontować na kilka sposobów:
– możemy przykleić bezpośrednio pasek do płyty,
– zastosować korytko aluminiowe zewnętrzne (nie wymagające frezowania płyty),
– zastosować korytko aluminiowe wpuszczane (wymaga frezowania płyty).
Pierwszy sposób najprostszy, najszybszy i najtańszy jednak najmniej estetyczny.
Drugi sposób również nie jest skomplikowany, jest bardziej estetyczny ponieważ korytko aluminiowe zakrywa pasek.
Trzeci sposób wymaga frezowania płyty pawlacza, jednak jest najbardziej estetyczny ponieważ korytko aluminiowe jest schowane w płycie.
W tych najprostszych rozwiązaniach użytkownik sam włącza i wyłącza oświetlenie ledowe w szafie
Oświetlenie w szafie wnękowej a gotowe zestawy włączające się automatycznie.
Zestawy te można zasilać za pomocą baterii lub też bezpośrednio wpiąć do kontaktu.
Tego rodzaju oświetlenie w szafie wnękowej możemy montować nad wieszakami montując zestaw do pawlacza. Jak również na boku szafy doświetlając półki na ubrania. Światło włącza i wyłącza się automatycznie podczas przesuwania drzwi.
Na rynku są również gotowe zestawy z czujnikami otwarcia drzwi zasilane bateriami. Zestaw ten możemy zastosować kiedy nie mamy zasilania w szafie i nie mamy możliwości zapewnienia zasilania 230V. Stosując dobre alkaliczne baterie z powodzeniem zapewnimy sobie długą pracę na jednym zestawie baterii (dodatkowo zestawy takie posiadają automatyczne wyłączenie po pewnym czasie ciągłego świecenia, który nie powoduje rozładowanie baterii kiedy nie zamkniemy drzwi)
Pasek ledowy w korytku montowany do płyty lub wpuszczany w płytę.
W tym rozwiązaniu mamy zupełną dowolność. Oświetlenie w szafie wnękowej wykonane w ten sposób możemy wykorzystać dla każdej półki z osobna, szuflady, drążki, Jedyny problem to czasochłonne maskowanie całej instalacji. Podobnie jak w gotowych zestawach możemy zastosować włącznik automatyczny, bądź manualny. A jeśli podświetlamy półki wewnątrz garderoby najlepiej zrobić włącznik centralny przy wejściu (ale to trzeba uwzględnić już na etapie projektowania pomieszczenia)